eż będzie potrafiła z empatią podejść do naszego problemu.
Mamy czasami różne kłopoty i chcemy, żeby ktoś nie tylko pomógł nam je rozwiązać, ale też nas wysłuchał i zrozumiał nas pod kątem emocjonalnym. Oczywiście nie jest obowiązek prawnika, bo jeśli mamy taką potrzebę to możemy udać się do psychologa, który nas wysłucha i zrozumie, a adwokat działa w innym zakresie, ale udając się do kancelarii liczymy na to, że ktoś nie potraktuje nas przedmiotowo, ale po ludzku. Mamy prawo tego oczekiwać, ponieważ płacimy za taką usługę i chcemy być z niej pełni zadowoleni. Warto jest szukać adwokata, który ma duże doświadczenie w tym, co robi i specjalizuje się w jakiejś dziedzinie. Może to być prawo karne, czy prawo pracy. Dzięki jego umiejętnościom nasza sprawa będzie rozwiązana bardzo dobrze. Adwokat często przedstawia stanowisko oskarżonego w sądzie. Musi podchodzić do tego z cennym obiektywizmem, co będzie widoczne dla sądu i pewnie w pewnym stopniu wpłynie na wyrok. Liczą się w sądzie głównie fakty, ale trzeba je umieć odpowiednio przedstawiać i posługiwać się nimi w taki sposób, aby bronić oskarżoną osob. Niektórzy prawnicy nie chcą się podejmować pewnych spraw, ponieważ uważają, że są one nie do wygrania. Jest jeszcze coś takiego jak obrona z urzędu, ponieważ uczciwy proces należy się nawet przestępcy.
Nieznajomość prawa szkodzi ta maksyma
Aktualnie rośnie zapotrzebowanie społeczeństwa na informacje z dziedziny prawa. Tak się złożyło, że coraz częściej ludzi mają problemy, których nie są w stanie rozwiązać samodzielnie. Więcej też sprzedajemy, więcej dochodzimy swoich racji. Nawet rozwody są częstsze niż kiedykolwiek. To taki znak czasów i raczej nic tego nie zmieni w najbliższym czasie.
Aktualnie prawnik zawsze znajdzie sobie zajęcie i zazwyczaj nie może się ogonić od nadmiaru obowiązków. Studia prawnicze są bardzo trudne i wiadomo, że nie każdy jest zdolny do tego typu poświęcenia. Ale prawie każdy kiedyś potrzebował porady z dziedziny prawa. Nawet jak nie potrzebował, to kiedyś na pewno się tak stanie.
Nieznajomość prawa szkodzi, ta maksyma nadal nie traci nic ze swej aktualności. Jednak zwykły, szary człowiek nie jest w stanie znać wszystkich przepisów i zawiłości prawa. Dlatego są specjaliści, którzy pomogą się poruszać w gąszczu przepisów i ustawa.
Dodatkowo, gdy kiedyś zdarzy się komuś jakikolwiek czyn niezgodny z prawem czy przepisami, to jest ktoś taki, jak adwokat i jego pomoc zawsze jest obowiązkowa, bo mamy zagwarantowane do niej prawo.
Porady prawne zazwyczaj kosztują sporo, ale jest na to rada. Każda gmina ma fundusze na zatrudnienie specjalisty od prawa i zazwyczaj w jakieś, ustalone dni w miesiącu, taki ktoś pełni dyżur we właściwym urzędzie dla danego miasta lub gminy. Taka pomoc prawna jakościowo niczym się nie różni od innych, za które trzeba zapłacić. Oferta skierowana jest do osób, których nie stać na prywatne porady prawne.
Tego dysonansu chyba nie da się
W nowoczesnym społeczeństwie wszczynana jest coraz częściej dyskusja nad określonością prawa, nad jego pewnością i precyzją. Niestety, ta pozornie dla większości ludzi szczęśliwa droga, może zaprowadzić niektóre zawody w kozi róg. O kim mowa? Nietrudno się domyślić - radca prawny, adwokat. Mówiąc jeszcze ogólniej - po prostu prawnik.
Tylko niewielka część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo postulaty te gnębią i nie dają spać prawnikom. Świadczona przez nich pomoc prawna stanowi fundament ich pracy i - co jest paradoksem - opiera się na wartościach, które aktualnie w społeczeństwie uważane są za niewłaściwe. Wszak co robiłby prawnik przy prawie określonym? Kim byłby adwokat, gdyby jego klient nie potrzebował pomocy prawnej z powodu tego, że prawo jest tak boleśnie (dla prawnika) i skutecznie skonstruowane?
Oczywiście, odrębną pozostaje dyskusja na temat tego, czy w ogóle jest możliwe sformułowanie prawa, które nie posiada luk. Pomoc prawna towarzyszyła ludziom od pokoleń, przewijała się przez ich życia jak natrętna mucha, a na sam dźwięk słowa "adwokat" niejednokrotnie społeczeństwo przechodził zimny dreszcz zdenerwowania.
Czy zatem, koniecznym jest postulowanie określoności, pewności, precyzji prawa? Prawnik powie - uchowaj Boże! Jednakże społeczeństwo zawsze zdawało się będzie uciekać od punktu widzenia prawnika. Adwokat, zdaniem typowego iksińskiego, utrzymuje się nie z pomocy prawnej, a z cierpienia ludzi, którzy muszą ponosić ofiarę nieokreślonego prawa. Tego dysonansu chyba nie da się usunąć raz na zawsze.